Pomoc techniczna

1. Jak zostać współautorem bloga?

Aby zostać współautorem bloga konieczne trzeba posiadać konto mailowe w domenie gmail.com (np. kowalski@gmail.com). Po zalogowaniu się na swoje konto mailowe należy wysłać wiadomość na adres mailowy dostepdobloga@gmail.com z prośbą o dołączenie do grupy autorów bloga. W treści maila należy podać swoje imię i nazwisko. 

W ciągu 1-3 dni osoba, która wyśle taką prośbę, otrzyma na swój adres mailowy zaproszenie o następującej treści:

Temat wiadomości:
Masz zaproszenie do współtworzenia bloga Babie Lato we Wrocławiu
Treść wiadomości:
Użytkownik Bloggera o nazwie admin zaprosił Cię do współtworzenia bloga: Babie Lato we Wrocławiu. 
Aby współtworzyć tego bloga, odwiedź:
[W tym miejscu pojawi się link, który należy kliknąć]
Musisz zalogować się za pomocą konta Google, aby potwierdzić zaproszenie i móc wysyłać posty do tego bloga. Jeśli nie masz jeszcze konta Google, pokażemy Ci, jak je błyskawicznie założyć.
Aby dowiedzieć się więcej o usłudze Blogger i założyć własnego, bezpłatnego bloga, odwiedź stronę http://www.blogger.com.

W celu potwierdzenia chęci współtworzenia bloga należy kliknąć link podany w przesłanej wiadomości.

2. Jak opublikować wiadomość na blogu?

Aby opublikować wiadomość na blogu przede wszystkim należy posiadać uprawnienia autora. Osoby, które nie posiadają takich uprawnień a chciałyby je nabyć odsyłam do punktu pierwszego niniejszej strony. Dla osób posiadających już takie uprawnienia proces publikacji wiadomości wygląda następująco:

 1. Klikamy link "Zaloguj się" w prawym górnym rogu strony.
 2. Na ekranie monitora pojawi się nowa strona. W polu Użytkownik należy wpisać swój adres mailowy (np. kowalski@gmail.com), a w polu Hasło, to samo hasło, które używane jest podczas logowania się do skrzynki pocztowej Gmail.
 3. Po poprawnym wpisaniu adresu i hasła pojawi się Pulpit nawigacyjny bloga. Kliknięcie przycisku Nowy post spowoduje pojawienie się okna, w którym możliwe będzie wpisanie tytułu oraz treść wiadomości.
 4. Wciśniecie pomarańczowego przycisku Publikuj posta opublikuje przygotowaną wiadomość na stronie bloga. Będzie ona widoczna dla wszystkich użytkowników Internetu.

3. Jak zamieszczać zdjęcia?

Zamieszczam krótki (no, może nie taki krótki) film instruktażowy dotyczący zamieszczania zdjęć w publikowanych wpisach. Dowiecie się z niego panie (i panowie?) w jaki sposób można w prosty sposób zamieścić zdjęcia w formie w galerii.

W razie pytań lub problemów, gdyby okazało się, że coś jest niejasne, proszę pisać na adres już chyba powszechnie znany. :)

Wersja w lepszej jakości dostępna tutaj (proszę kliknąć).

18 komentarzy:

 1. Witaj,
  jest czasem potrzeba zmniejszenia standardowego zdjęcia do rozmiarów, które będą odpowiednie wg nas, czy jest prosty sposób aby to zrobić niekoniecznie będąc omnibusem? (dot/posta..),
  po inne rady w następnym pytaniu,
  dzięki i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,
  postaram się na dniach zamieścić jakaś instrukcję publikowania zdjęć.
  Pozdrawiam
  Maciek

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej,
  dzięki że czuwasz..
  przy tym samym temacie jest kolejna sprawa:
  jak postąpić gdy mam do zaprezentowania np 20 fotek a nie chcę blokować strony bez końca bo niezainteresowani znudzą się lub oburzą.. czy można byłoby uwidocznić tylko treść - wprowadzenie i z 2-3 fotki a resztę zwinąć tak aby była schowana i rozwinąć przez"klik" mógłby sobie tylko ten kto byłby zainteresowany całością?... co o tym myślisz?
  dzięki i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witaj Maćku,
  fajnie się dzieje i dziękujemy za czuwanie i każdy pomysł, czy nawet przysłowiowy kroczek do przodu. Dzisiaj mam sugestię może dziwną ale rozważ ją proszę: na przodzie od początku podział jest właściwy, bo "strona główna", "Pomysł na Życie" jest OK, ale "Kącik kucharski" nie jest naszą sztandarową działalnością... więc wg mnie za Stowarzysz.Pomysł na Życie - winno być Stowarzyszenie "Popowiczanie", a dalej "salonik literacki" i "czytelnia" (lub czytelnia i salonik lit.) a dopiero po tym "Kącik kulinarny" przed "pomocą techniczną".. co o tym sądzisz?...
  Dziękuję, pozdrawiam i do usłyszenia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj Maćku,
  bardzo proszę o odpowiedź na maila , którego otrzymałeś od Jarka dotyczącego dostępu do bloga osób uczestniczących w szkoleniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   odpowiedziałem na maila zgodnie z sugestią. :)
   Pozdrawiam
   Maciek

   Usuń
 6. Maćku,
  witam ponownie..
  Proszę o pomoc w zakresie usunięcia moich wersji roboczych (bardzo wiele razy robiłam próby)ale w końcu udało mi się zwinąć wersję fotek ze Spotkania z wigilii cd... poprzednio, jak usunęłam jedną z wersji to się okazało że to była ta jedyna poprawna!, i znów jak dzięcioł pracowałam na nowo, zrób proszę z tym porządek (ta co jest niech zostanie jedna)i podpowiedz jak to robić na zaś, OK?
  Dzięki, pozdrawiam i pa.
  ps.
  czy ta moja prośba z 17 lipca niemożliwa jest w realizacji?...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   wersje robocze usunięte. Jeśli chodzi o prośbę z 17 lipca - na chwilę obecną ta prośba nie jest możliwa do zrealizowania z prostego względu - ponieważ na chwilę obecną nie ma żadnego wpisu z etykietą Popowiczanie, w związku z tym strona byłaby pusta. Jeśli w perspektywie czasu pojawią się wpisy oznaczone etykietą Popowiczanie, będzie ich dostatecznie dużo i będą pojawiać się regularnie (tak jak wpisy Pomysłu na Życie), wówczas taka prośba może okazać się zasadna.

   Pozdrawiam
   Maciek

   Usuń
 7. Witaj Maćku,
  Stokrotne dzięki za błyskawiczną reakcję na moje SOS.. Dobrze byłoby wiedzieć która z wielu wersji jest ta którą chcę zatrzymać, aby wiedzieć które mogę usunąć, czy jest coś co je rozróżnia?, a jeśli tak to co to jest?..
  Wracając do sugestii z 17 lipca, nie do końca zostałam zrozumiana, chodziło mi o bardziej logiczne ustawienie kolejności, skoro Popowiczanie jeszcze nie awansowali na drugie miejsce (OK! niech poczekają chwilkę..), to sugerowałam aby w kolejności były: 1)Pomysł na Życie (to już jest) dalej 2)Czytelnia, dalej 3)Salonik Literacki. a dopiero 4)Kącik kulinarny i 5)Pomoc techniczna, itd, o takie przestawienie mi chodziło bo takie są nasze priorytety na tym blogu, Rozważ to proszę, i o ile byłoby to możliwe bardzo proszę o tę kosmetyczna zmianę, ale znaczeniową dla mnie dość istotną, Dziękuję raz jeszcze za to co już i bądźmy w kontakcie.
  Pozdrawiam serdecznie Majka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   wpisy, które nie zostały opublikowane, ale zostały zapisane oznaczone są jako Wersje robocze i pojawia się przy nich czerwona etykieta "Wersja robocza". Jeśli po opublikowaniu wpisu na liście wpisów pojawiają się takie Wersje robocze, to można je usunąć, ale nie ma takiej potrzeby - co jakiś czas staram się przeglądać wpisy i usuwać wersje robocze.

   Jeśli chodzi o Popowiczan - nie chodzi o miejsce. Chodzi o to, że w chwili obecnej, nawet jeśli umieścił bym w menu głównym link do kategorii Popowiczanie, to po jego kliknięciu pojawiłaby się pusta strona, bez wpisów, ponieważ żaden z dotychczasowych wpisów nie został oznaczony kategorią Popowiczanie - taka kategoria nawet nie istnieje.

   Kolejność w menu zmeiniłem.

   Pozdrawiam
   Maciek

   Usuń
 8. Hej, hej..
  cud, miód i malina...
  Naprawdę jestem niezmiernie usatysfakcjonowana, mam roześmianą buzię i zobacz tylko jak starszej pani niewiele do szczęścia potrzeba... Umiałeś to sprawić w kilka minut. Bardzo dziękuję. Życzę Ci Maćku cudownych Świąt i bądź dla nas nadal wyrozumiałym, uczynnym i fajnym facetem. My postaramy się przestrzegać Twoich zaleceń i też będziemy grzeczne... Pozdrawiam serdecznie, do następnego usłyszenia Majka

  OdpowiedzUsuń
 9. Panie Maćku,
  Proszę rozważyć taką kwestię:
  - czy jest możliwość aby klikanie pod postami w krateczkę np."zabawne" można było identyfikować osobowo kto to robi?...
  poruszyło to niektóre nasze koleżanki gdyż zastosowano to klikniecie w znaczeniu niestosownym do treści posta...,
  - albo może można byłoby zlikwidować tę krateczkę? lub ją zablokować?...wg mnie zabawne nie równa się śmieszne, ale skoro rani to uczucia innych można chyba to zmienić tak aby oszczędzić naszą wrażliwość i uniknąć podobnych niestosowności.Proszę to rozważyć i podpowiedzieć nam co można z tym zrobić, pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Majko,
   nie ma takiej możliwości, żeby identyfikować osobowo. Można to osunąć lub zmienić nazwy karteczek. Zrobię ankietę na blogu i zapytam użytkowników, czy chcą pozostawić te funkcjonalność czy też ją zlikwidować.

   Pozdrawiam
   Maciek

   Usuń
 10. Super..,
  dziękuję za reakcję i za pomysł- propozycję, już bardzo mi się spodoba bo jest rzeczowo i konkretnie. Decyzja będzie wtedy nasza tj użytkowników bloga, sądzę że zdania mogą być podzielone, ale i tak coś zdecydować trzeba będzie. Pozdrawiam i do następnego usłyszenie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Panie Maćku,
  mam prośbę dotyczącą odzyskanego posta wiersza, ponieważ ja tego nie mogę uczynić dlatego proszę pana o nadanie tamtemu postowi etykiety "salonik literacki". Skoro raz zniknął (aby się nie zdarzyło raz drugi), w razie co.. może w etykietach pozostanie dłużej(?). Dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Panie Maćku,
  mam prośbę, moja Koleżanka Halinka Szlachetka nie ma jeszcze dostępu do bloga pomimo ze mówiono jej 2 lata temu ze jest na liście blogerów. Proszę uprzejmie to sprawdzić. Jeśli jest na liście to czemu nie ma aktywnego posta, a jeśli nie jest to proszę uprzejmie ją wpisać na listę i uaktywnić dla niej adres: halina.szlachetka@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzień dobry panie Maćku,
  Nie wiem czy ma Pan czas zajrzeć czasem na nasze strony, ale my nadal potrzebujemy pomocy (niestety!) i pewnie będzie tak czas jakiś jeszcze... Chciałam prosić o zerknięcie na naszą ostatnią stronę, gdzie zamieszczałam dwie oferty z tzw "gotowców" i o ile na stronie roboczej wyglądało to OK, to na stronie głównej mocno wychodzi poza dopuszczalny margines. Proszę to skorygować i podać mi info jak automatycznie mogłabym robić to sama w przyszłości. I oby nie było zbyt trudno. Dziękuję, czekam, pozdrawiam - Majka

  OdpowiedzUsuń