środa, 19 września 2012

Uczestniczylismy w Kongresie Obywatel Senior...

W miniony poniedziałek  uczestniczyliśmy w Kongresie "Obywatel Senior", który to Kongres odbywa się w Chorzowie w dniach 17-19 września br w Hali Wystaw Kapelusz.
to jest tenże Kapelusz widziany z zewnątrz..
..moment przed wejściem....

a to już wnętrze Kapelusza...
uczestników wyposażono w notesik i długopis...


a to są cudeńka z Parku Śląskiego, np łabędź..

..oraz dzięcioł...

a dywany kwiatowe mogą konkurować z tymi z Ciechocinka...


zainteresowanie i zaangażowanie uczestników Kongresu  (jak widać) było bardzo duże...

..oczekiwania uczestników jeszcze większe...


dbałość o zieleń przed wejściem do Kapelusza  - godna najwyższego podziwu..

to jest imponujące wnętrze Kapelusza przed rozpoczęciem obrad, mankamentem była słaba słyszalność...najbardziej zdyscyplinowanym uczestnikiem Kongresu (oprócz mnie) był nasz uroczy kolega Marek F, który na krok nie opuszczał swojego miejsca wśród słuchaczy, nawet w czasie przerwy...

Skorzystaliśmy z grzecznościowego zaproszenia Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego który był organizatorem dla uczestników na Kongres z naszego województwa. Był to jednodniowy wyjazd połączony z otwarciem Kongresu, zwiedzaniem Parku Śląskiego oraz spacerem po Nikiszowcu, osiedlu górniczym zbudowanym w 1908-1911r.
to jest wzruszające ukwiecenie  tej zabytkowej dzielnicy Chorzowa- Nikiszowca....


Patronat honorowy nad Kongresem sprawuje Prezydent PL B. Komorowski w imieniu którego gości powitała p.minister Irena Wóycicka Podsekretarz Stanu d/s Społecznych w Kancelarii Prezydenta. Pierwszy wykład nt "Obywatel Senior" poprowadziła prof.Irena Lipowicz Rzecznik Praw Obywatelskich. Panel dyskusyjny "Starzenie się i wyzwania a tym związane" poprowadzili znawcy tematyki senioralnej oprócz wcześniej wspomnianych również inni przedstawiciela rządu, europoseł, lekarz neurolog, a także przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego i Województwa Śląskiego.

znaczącą grupę wśród uczestników Kongresu stanowiły słuchaczki UTW, tutaj Koleżanki z woj.dolnośląskiego z którymi poznałam się, zaprzyjaźniłam, przytuliłam i tak zostało, to wspaniałe kobiety...

Celem Kongresu są:
-problemy osób starszych, proponowanie rozwiązań w sferze prawa, wychowywania młodych pokoleń przy udziale osób starszych, szerzenie wiedzy o roli, wartości i potencjale osób starszych, przygotowanie się do starości, aktywizacja seniorów, integracja osób starszych z całej Polski.
Uczestnicy zadawali pytania na które otrzymali natychmiastowe odpowiedzi, my Sektor3, nasze pytania (8) nagraliśmy na płytce CD i w formie filmiku zostały wysłane tydzień wcześniej, odpowiedź obiecano tą samą drogą, tak więc czekamy..
.......................................................................................
Wg mnie...
 cele są dobrze postawione, bardzo praktyczne i potrzebne, tylko w dalszym ciągu Ci wszyscy ważni ludzie (decydenci przecież) w czasie panelu dyskusyjnego mówili do nas tak :  trzeba byłoby.., powinno się.., należy zrobić..,a ja tego nie rozumie, bo my nie dajemy o sobie zapomnieć, ale któż " inny" miałby (i mógłby) to wszystko zrobić dla Obywatela Seniora od strony prawnej jeśli nie ONI?.. no kto?. Ważne jest, że chociaż mówi się o tym (!)  bo problem tej grupy osób sam się nie rozwiąże szybko, gdyż średnia życia Seniora wydłuża się, a nie odwrotnie (i trudno ale świetnie !..).
Pozdrawiam serdecznie wszystkich zainteresowanych tematem.

9 komentarzy:

 1. Maja,dzięki za zdjęcia i komentarz.
  Zdjęcia dobre.
  Komentarz dobry.
  Starość niekonieczna.
  Buziaczki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Baśko,
  mój stosunek do starości znasz...
  cieszę się że zauważasz problem jako taki..
  i że (jak zawsze) masz włączone czuwanie gdzie trzeba. Dzięki, pozdrawiam, buziaczki i pa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Maja!Dziękuję za obszerne ,rzeczowe sprawozdanie z Kongresu.Dokumentacja zdjęciowa świetna.Tacy uczestnicy są na "wagę złota"którzy podzielą sie tym co widzieli i przeżyli .Uściski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sabinko,
   jak Ty ładnie każdego wspierasz,
   bardzo to cenne w każdym wypadku, a że tym razem skierowane do mnie -tym bardziej! Dziękuję, buziaki i pa.

   Usuń
 5. Majeczko! Swietny reportaż, rzetelna, rzeczowa informacja i ciekawe zdjęcia z Tobą jako ozdoba (ze względu na urodę) i nie tylko. Dzięki! Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Antonia,
   nie zawstydzaj mnie proszę publicznie (-)...
   ale za wszystkie pochwały serdecznie dziękuję (kto nie cieszyłby się?), są na wyrost, ale i tak cieszą. Całuję i pa.

   Usuń
 6. Majko! Relacja reporterska jak się patrzy! Rewelacja! Jestem pod wrażeniem! Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czesławie,
   Twoja (nieczęsta) męska opinia jest dla mnie tym bardziej cenna że tak sympatyczna. Bardzo dziękuję, pozdrawiam i pa.

   Usuń