wtorek, 2 czerwca 2015

Pomoc w mediacjach...



Bezpłatna pomoc mediatora
Z niemal każdej konfliktowej sytuacji jest wyjście, nie wszystkie spory muszą być rozpatrywane przez sąd, a na ich rozwiązanie nie trzeba czekać miesiącami czy latami. Dobrym pomysłem na rozwikływanie trudnych spraw jest mediacja, czyli rozmowa zwaśnionych stron w towarzystwie osoby trzeciej, przygotowanej merytorycznie do prowadzenia trudnych dyskusji. I pomocy.

 Bezpłatne Pogotowie Mediacyjne działa we Wrocławiu i pomaga tym, którzy uwikłani w trudną sprawę nie widzą możliwości, by ją polubownie rozwiązać. 

Z pomocy pogotowia skorzystać mogą mieszkańcy oraz osoby, które pracują lub studiują we Wrocławiu.

Kontakt do Pogotowia Mediacyjnego:+48 538 208 660, pogotowie.mediacyjne@wcrs.wroclaw.pl


Partnerzy Pogotowia Mediacyjnego:

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, 
Fundacja Dom Pokoju, Fundacja Sancta Familia, 
Demokratyczna Unia Kobiet, 
Semper Avanti – Instytut Mediacji TAK,  Karta 99.

Informacje udostępnia:WCRS

Szczegóły doczytaj poniżej:

Podstawowy warunek rozpoczęcia mediacji to dobrowolna zgoda na nią obu stron. Wówczas wystarczy krótki kontakt z pogotowiem – drogą mailową bądź telefoniczną, ustalenie dogodnego miejsca i terminu, by móc rozpocząć mediację.
Jak dokładnie wygląda takie spotkanie? Ma charakter nieformalny i może odbywać się w dowolnym miejscu, choć nie jest wskazane, by było to np. mieszkanie jednej ze stron konfliktu. Mediator ustala pewne reguły spotkania, którymi są m.in. dobrowolność – obie strony muszą chcieć się porozumieć, akceptowanie osoby mediatora i reguł rozmów przez obie strony, bezstronność i neutralność mediatora, zarówno wobec osób jak i przedmiotu sporu, poufność przebiegu mediacji ich przestrzeganie jest niezbędne, by mediacja miała szansę się powieść. Zachowujący bezstronność wobec osób i przedmiotu sporu mediator niejako moderuje całe spotkanie – nie wolno mu doradzać, czy stawać po którejś ze stron. Jego zadaniem jest takie poprowadzenie spotkania, by pokłócone strony doszły do porozumienia, wypracowały rozwiązanie, które je usatysfakcjonuje  i odbuduje poprawne relacje między dotychczas wrogo do siebie nastawionymi osobami. Warto pamiętać, że każda ze stron ma prawo do zmiany mediatora, jeśli z jakichś powodów chce to zrobić, nie musi zresztą podawać źródła swojej decyzji. Każda mediacja jest trochę inna i trudno ująć ją w formalne ramy – choćby czasowe. Zazwyczaj na jedno spotkanie trzeba zarezerwować 1–1,5 godz., przewiduje się także trzy spotkania, choć z ich liczbą bywa różnie. Zdarzają się także sprawy, których nawet przy pomocy mediatora, nie sposób rozwiązać, wtedy pozostaje droga sądowa – warto jednak podjąć próbę, szczególnie, że korzystając z Pogotowia Mediacyjnego, mediacja jest bezpłatna.
Formalnym potwierdzeniem rozwiązania sporu podczas mediacji jest ugoda, którą zawierają ze sobą obie strony a mediator poświadcza jej warunki. Taka ugoda ma moc prawną i jest uwzględniana w sprawach sądowych, a osoby, które ją podpisały, zobowiązują się jednocześnie do wypełniania jej postanowień.
Mediacja to niewątpliwie forma rozwiązywania sporów pochłaniającą mniej czasu, niż tradycyjne rozprawy sądowe. Jest skuteczna, ponieważ do wypracowanej zgody przyłożyły się obie zwaśnione strony, zatem zdecydowanie bardziej szanują one wzajemną ugodę. Dzięki działaniu Pogotowia Mediacyjnego ta forma rozwiązywania konfliktów jest także zdecydowanie tańsza – mediacja prowadzona jest bowiem bezpłatnie.
Aby rozpowszechnić wiedzę o mediacjach i Pogotowiu Mediacyjnym przygotowany został krótki film animowany, można go obejrzeć m.in. w tramwajach i autobusach MPK, w bibliotekach oraz w internecie pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=1j-AoemyKQA.


Kontakt do Pogotowia Mediacyjnego:
+48 538 208 660, pogotowie.mediacyjne@wcrs.wroclaw.pl

Partnerzy Pogotowia Mediacyjnego:
Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Fundacja Dom Pokoju, Fundacja Sancta Familia, Demokratyczna Unia Kobiet, Semper Avanti – Instytut Mediacji TAK,  Karta 99.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz