sobota, 9 maja 2020
Aktualizacja propozycji Wrocławskiego Centrum Seniora.
Drodzy Seniorzy,
Zachęcamy do śledzenia aktualności na stronie internetowej
http://www.seniorzy.wroclaw.pl/ oraz https://www.facebook.com/centrum.seniora/
Pamiętaj o akcji #ZostańwDomu
A tymczasem zachęcamy i polecamy audycję -Radiowy Klub Seniora-
Kwarantanna trwa dalej, a najbezpieczniejszą postawą, jaką możemy przyjąć, jest zostanie w domu. W jaki sposób można aktywnie a zarazem miło i twórczo spędzić czas w domu? W „Radiowym Klubie Seniora” mówią Dorota Feliks – dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego i Robert Pawliszko – zastępca dyrektora WCRS ds. aktywizacji międzypokoleniowej.
Posłuchaj: https://www.radiorodzina.pl/audycje/radiowy-klub-seniora-70-zajecia-online-i-propozycje-miedzypokoleniowe/?fbclid=IwAR0y7DCirQal8qS5MCmApTybbPa7YafxOcxhRPPmz9Ztn0CHOLIgtaU0mkY
Seniorzy spędzają teraz większość czasu w domach – to gratka dla oszustów, którzy nie ustają w próbach wyłudzeń pieniędzy. Jak zachować bezpieczeństwo? W „Radiowym Klubie Seniora” goszczą starszy sierżant Dariusz Rajski i młodszy aspirant Michał Kawalec z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.
Posłuchaj: https://www.radiorodzina.pl/audycje/radiowy-klub-seniora-71-w-domu-i-na-spacerze-o-zasadach-bezpieczenstwa/
Muzyka łagodzi obyczaje
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na cykl koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli w wykonaniu znanych artystów. W każdą niedzielę o g. 15:00
https://www.facebook.com/Narodowy-Instytut-Fryderyka-Chopina-1570915943228919
NFM online
Sale koncertowe NFM są zamknięte, a w foyer zapadła cisza. W tych trudnych dniach NFM przeszło w tryb #online i prezentuje wydawnictwa płytowe, nagrania z koncertów, a instrumentaliści zespołów NFM grają specjalnie dla Państwa. Transmisje oraz nagrania dostępne są na fanpage'u na Facebooku oraz na kanale YouTube.
Słuchanie płyt: w postach na fanpage'u NFM zamieszczone są opisy płyt oraz link do całości nagrań w serwisie streamingowym Spotify. Wystarczy kliknąć w link, aby przenieść się do nagrania.
Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/article?view=article&id=1467
Polecamy: Czytanie obrazów czyli jak poznać sztukę
Zapraszamy do odwiedzenia w jednym miejscu wielu polskich muzeów i galerii; poznajemy sztukę z audiodeskrypcją, tłumaczeniem na j. polski.
http://czytanieobrazow.pl/
Zachęcamy do skorzystania z pomocy prawnej, prowadzonej telefonicznie lub w formie korespondencji mailowej, przez radcę prawnego Witolda Wojsznisa.
Kontakt telefoniczny do radcy prawnego: tel. 500 434 183,
e-mail: wojsznis@gmail.com
Oferta pomocy dotyczy wszystkich spraw, które nurtują seniorów, obok prozaicznych i powszechnie występujących problemów prawnych - w ostatnim okresie dochodzi do wielu oszustw, gdzie na celowniku ludzi nikczemnych i niegodziwych znaleźli seniorzy, którzy nie byli w stanie poradzić sobie samodzielnie z tą nową dla nich sytuacją.
Zapraszamy na bezpłatne konsultacje prawne online od poniedziałku do piątku. http://www.seniorzy.wroclaw.pl/porady-prawne
Zapraszamy na spotkania online z dietetykiem klinicznym Magdaleną Szyszka-Barycką we wtorki o g. 11:00 oraz do lektury na temat Trio: sok, nektar, napój - jaki wybrać?
Na zajęcia obowiązują zapisy e-mail: karta.seniora@wcrs.wroclaw.pl
http://www.seniorzy.wroclaw.pl/sok-nektar
Zapraszamy na spotkanie online ze śmiechoterapeutką dr Marią Kmitą
w środy o g. 16:00. Zapisy: karta.seniora@wcrs.wroclaw.pl
Polecamy rozmowę z dr Marią Kmitą https://www.radiorodzina.pl/audycje/troche-humoru-w-trudnych-czasach/
Zapraszamy do Laboratorium Zabawek online, które prowadzi Jolanta Podsiadło, w środy o g. 14:00
Zabawki artystyczne i pytanie: Po co nam piękne przedmioty?
Wokół nas jest często wiele brzydoty. Zwiemy ją kiczem lub czasami przechodzimy bezrefleksyjnie obok. Wchodzimy w posiadanie przedmiotów zabawowych tych, które pochodzą z masowej i komercyjnej produkcji oraz tych, rzadziej, które są unikatowe i sygnowane autorstwem. I jedne i drugie zasiedlają nasze bliższe i dalsze otoczenie. Czy to oznacza, że jesteśmy architektami, twórcami przestrzeni, którą „bierzemy w posiadanie”? Czy my modyfikujemy kanony estetyczne?
Podczas kolejnego spotkania 13 maja, w środę o godz. 14.00, porozmawiamy o zabawkach noszących znamiona artystycznych. Zapraszamy do nadsyłania zdjęć pokazujących zabawki artystyczne. Znajdą się one w naszej laboratoryjnej galerii wystawienniczej.
Zachęcamy także do nadsyłania filmów w ramach Laboratorium Zabawek. Wystarczą krótkie filmiki (do 3,5 min.), które utrwaliły majówkowy wiosenny relaks. Włączenie seniora, który z nami mieszka może jedynie wzbogacić zabawę o wspomnienia niegdysiejszych harców i swawoli. Utrwalenie konkretnej ulubionej zabawy jest szczególnie mile widziane. Na Państwa filmy czekamy do 20 maja br. Będą tematem naszego ostatniego majowego video spotkania w Laboratorium.
Więcej o projekcie: http://www.seniorzy.wroclaw.pl/laboratorium
W każdy poniedziałek o g. 11:00 zapraszamy na spotkanie online z Jerzym Skoczylasem
Pokój Artystyczny prowadzi Jerzy Skoczylas - satyryk, członek Kabaretu Elita.
Zajęcia są kontynuacją stacjonarnych Warsztatów Artystycznych jakie odbywały się w roku 2019 i 2020 w Przestrzeni Trzeciego Wieku.
Więcej aktualności o wszystkich zajęciach online na stronie www.seniorzy.wroclaw.pl
Polecamy zestawy ćwiczeń na każdy dzień
Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z Exercise is Medicine Poland przygotował inspirujące ćwiczenia dla wszystkich. W tym filmie propozycja aktywnej przerwy w siedzeniu.
https://www.youtube.com/watch?v=2synGsIdloU&fbclid=IwAR3zKxYrkgarZ71vB4WUsLZJk3vEw5J4m_QY7rVABYauyiMKaYjeYOdjAfw
Platforma internetowa i centrum informacji dla Seniorów
A w nim: Telewizja dla Seniora, kursy, lekcje, webinary, pomoc psychologa https://abcsenior.com/
Wrocław i 75 lat Powojennego Miasta
Po II wojnie światowej i obronie Festung Breslau większa część budynków Wrocławia legła w gruzach, zwłaszcza południowych i zachodnich dzielnic miasta.
Niektóre kamienice i kościoły udało się odbudować, ale wiele miejsc całkowicie zmieniło swój charakter. Jak miasto odbudowywało się z wojennych zniszczeń?
https://www.wroclaw.pl/extra/tak-wroclaw-zmienial-sie-po-wojnie-zdjecia-przed-i-po?fbclid=IwAR0RvkCrrKu-sfOKVNPYFcr1x6_8YOmjy1lzUwqKy092UkSQHGCefXp0CeA
Muzeum Narodowe otwiera się dla zwiedzających
Od wtorku -12 maja- dla zwiedzających dostępne będą trzy oddziały Muzeum Narodowego we Wrocławiu (gmach główny, Panorama Racławicka i Muzeum Etnograficzne), a od 15 maja Pawilon Czterech Kopuł.
https://www.wroclaw.pl/muzeum-narodowe-otwiera-sie-dla-zwiedzajacych-od-12-maja?fbclid=IwAR3ZY00-B8fXAESUDD15Uxbdb2X-l9yyDh8pJAMAFF02nydf_5_02bJ0Fa8
Spotkajmy się na wirtualnym spacerze po Wrocławiu.
Harmonogram na maj:
· 75-LECIE POWOJENNEGO, POLSKIEGO WROCŁAWIA, 8 maja (piątek), godzina 17:00, przewodnik miejski: Anna Oryńska
· O ŚLĄSKIEJ KLUSCE, ŁYSYM ANIOŁKU I KAMIENNEJ GŁOWIE, CZYLI LEGENDY OSTROWA TUMSKIEGO, SPACER RODZINNY, 9 maja (sobota), godzina 11:00, przewodnik miejski: Marta Miniewicz
· WROCŁAW NAD ODRĄ, 10 maja (niedziela), godzina 11:00, przewodnik miejski: Wojciech Zalewski
· DIE BRESLAUER DOMINSEL UND IHRE UMGEBUNG, 11. Mai (Montag), um 17.00 Uhr, Breslauer Stadtfuehrer: Monika Trznadel
· WROCŁAW – MIASTO 100 MOSTÓW, 12 maja (wtorek), godzina 17:00, przewodnik miejski: Arkadiusz Förster
· ŚLADAMI PIŁKARZY - POZNAJ NAJSKRYTSZE ZAKĄTKI STADIONU WROCŁAW!, 13 maja (środa), godzina 17:00, przewodnik: Monika Sawzdargo
· ПРОМЕНАД СТАРИМ МІСТОМ, 14 травня (четвер), 17.00, Місцевий гід: Леся Славська
· POLANKA W DOLINIE RÓŻ, 15 maja (piątek), godzina 17:00, przewodnik miejski: Sebastian Bagiński
· CZY WROCŁAWSKIE KRASNALE MÓWIĄ PO ANGIELSKU?, SPACER RODZINNY, 16 maja (sobota), godzina 11:00, przewodnik miejski: Kamila Tajanowicz-Tymura
· WROCŁAW ALTERNATYWNY, 17 maja (niedziela), godzina 11:00, przewodnik/mieszkaniec Nadodrza: Szymon Maraszewski
https://visitwroclaw.eu/zwiedzaj-wroclaw-wirtualne-spacery-z-przewodnikiem-po-wroclawiu
Jak podtrzymać dobre samopoczucie w czasie kwarantanny? o tym w audycji -Pamiętajmy o seniorach- w cyklu krótkich audycji radiowych (nagranych przez telefon lub Skype), pokazywane są różne formy pomocy, z której mogą skorzystać seniorzy i osoby ich wspierające, w tym porady medyczne. Zapraszamy do słuchania.
Beata Borucka, znana w mediach społecznościowych jako pomysłodawczyni grupy "Mądre Babcie" i fanpage'a Mądra Babcia zdradziła nam trzy sposoby, jak podtrzymać dobre samopoczucie w czasie kwarantanny.
Wiedza tylko z konkretnych źródeł
– Sytuacja, w której jesteśmy, jest na tyle atrakcyjna informacyjnie, że różne źródła podają różne ciekawostki, informacje nie wiadomo skąd. Niezwykle istotne jest sprawdzanie informacji i ustalenie sobie źródeł, do których ma się zaufanie – mówi Beata Borucka.
Wykorzystać dodatkowy czas
– Pomocną rzeczą jest znalezienie sobie fajnych zajęć, przede wszystkim takich, na które skarżyliśmy się, że nie mamy na nie czasu. Ja i moja kuzynka postanowiłyśmy uporządkować fotografie rodzinne. Wieczorami siedzimy na platformie komunikacyjnej, pokazując sobie fotografie do kamerki.
Dbałość o ducha i ciało
– Kolejna kwestia to funkcjonowanie bardziej świadomie, np. wziąć się za ćwiczenia fizyczne i oddechowe, które wzmacniają harmonię wewnętrzną. W obecnej sytuacji jest to może nieco trywialne, ale warto zadbać o urodę. Program Babcia w domu oferuje moduł Piękna i młoda, gdzie mamy zajęcia z jogi twarzy i robienia kosmetyków z tego, co można zjeść, znaleźć w kuchennych szafkach – doradza "Mądra Babcia".
Posłuchaj: https://www.polskieradio.pl/9/8732/Artykul/2505960,Madrej-Babci-trzy-sposoby-jak-nie-dac-sie-kwarantannie
Gazeta Senior- polecamy wiele ciekawych artykułów
https://www.gazetasenior.pl/wiosenny-ogrod-czyli-jakie-rosliny-sadzimy-w-maju-i-w-czerwcu
Link do e-wydania gazety znajdą Państwo tutaj: https://www.gazetasenior.pl/gazeta-senior-wydanie-maj-5-2020
Czas na łyk herbaty z pokrzywy. Do poczytania polecamy wiersze Izy Król.
Obraz: z Pixabay
I pokrzywa zdrowa bywa!
Panie Niespodzianki!
Drogie Koleżanki!
Jakże zmienił świata dzieje
wirus, który wciąż istnieje
i nam życie ograniczył,
by wnet zniknął - każdy liczy.
Niebywała teraz inność,
gdy dokucza nam bezczynność
końca czeka się zawzięcie,
wypatruje go z przejęciem.
Coraz trudniej jednak czekać,
bez drugiego żyć człowieka,
chcemy znowu być w kontakcie,
objąć się w przyjaźni akcie.
Wszyscy żyją tą nadzieją,
lecz seniorzy - ci marnieją,
ciała słabną z braku ruchu,
podupada się na duchu.
Lecz seniorze! przecież możesz
pobyć jakiś czas na dworze,
pójść do parku lub na skwerek
na potrzebny Ci spacerek.
Jeśli braknie zaś emocji,
mając środek lokomocji,
no i także więcej czasu
możesz wybrać się do lasu!
Lub na piękne łąki, pola
gdzie zorana świeżo rola,
łącząc miłe z pożytecznym
szukać ziółek użytecznych.
Wszędzie rośnie ziół królowa
to pokrzywa! - o niej mowa!
Mając w rękawiczkach dłonie
bać nie trzeba się już o nie
że przypadkiem tak się zdarzy
iż boleśnie Cię poparzy.
Z liści pokrzyw, bez obawy
różnorodne zjesz potrawy
i ze smakiem będziesz wcinać
takie danie, coś jak szpinak.
Z soku zaś nalewka będzie,
z niego siły Ci przybędzie,
a przed zimą przyrządź zdrowy
ziołomiodek pokrzywowy.
Gdy masz chętkę i podołasz
by za miastem zbierać zioła,
to wiedz że się strzec należy
nawożonych pól obrzeży !
Tylko nieskażone ziele
Ci pożytku przyda wiele.
Dam Ci także ostrzeżenie :
załóż szczelne swe odzienie,
bo na każdej wszak są łące
kleszcze świeżej krwi łaknące.
Miły spacer Ciebie czeka
gdy ostrożnie i z daleka
trzymasz się od innych ludzi,
znów energię w sobie wzbudzisz!
6 maja 2020r, Izabela Król
Więcej: http://www.seniorzy.wroclaw.pl/moje-mysli
Myśl na dziś
Wrocławskie Centrum Seniora
Pl.Dominikański 6
50-159 Wrocław
Elżbieta Iwańska
Punkt Informacyjny
tel:71 77 24 940
Administratorem danych osobowych jest Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego pl. Dominikański 6, 50-159 Wrocław.
Dane osobowe są przechowywane i przetwarzane w celu realizacji projektów realizowanych jest przez WCRS.
Jeśli nie wyraża Pani/Pan zgody na przechowywanie i przetwarzanie danych osobowych, prosimy o informację drogą mailową.
Obszar załączników
Podgląd filmu YouTube Poranne rozciąganie z "Pytaniem na śniadanie" i NFZ - część 3. Aktywna przerwa w siedzeniu.
Poranne rozciąganie z "Pytaniem na śniadanie" i NFZ - część 3. Aktywna przerwa w siedzeniu.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Pani Izabelo
OdpowiedzUsuńpięknie pani zrymowała sytuacje w czasie pandemii.
I oddała należny ukłon zaletom naszej poczciwej a bogatej w same zalety pokrzywie, która wspaniałym ziołem jest, a do tego rodzimym.
Dziękuję za chwilę relaksu i pozdrawiam - Majka
Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńNa pewno jest to fajne miejsce i myślę,że przede wszystkim pomoże to osobom samotnym. Mi również podoba się to co przeczytałam na stronie http://udziewczyn.pl/Artykul/25366 i muszę przyznać, że to są ważne kwestie.
OdpowiedzUsuń