piątek, 1 maja 2020

Wrocławskie Centrum Seniora poleca.

Przygotowaliśmy dla Państwa majówkowy zestaw spotkań i wydarzeń  online, zachęcając do pozostania w domu i śledzenia aktualności na stronie internetowej Wrocławskiego Centrum Seniora http://www.seniorzy.wroclaw.pl/ oraz https://www.facebook.com/centrum.seniora/

Wrocławskie Centrum Seniora zaprasza do wirtualnych spotkań z psychologiem, śmiechoterapeutą, dietetykiem, instruktorem karate, instruktorką tańca i dołączenia na zajęcia artystyczne, a także współtworzenia domowego Laboratorium Zabawek, stworzenia drzewa genealogicznego  i wzięcia udziału w ćwiczeniach dla ciała i umysłu.
Jak się zapisać? Aby dołączyć do wybranych zajęć należy wysłać e-mail na adres: karta.seniora@wcrs.wroclaw.pl  w odpowiedzi otrzymają Państwo aktywny link do wirtualnego spotkania.
obraz.png
 
Zapraszamy do Laboratorium Zabawek w środę, 6 maja o godz. 14.
Tematem spotkania będą zabawki, które niekoniecznie służą dzieciom do zabawy. Wiele osób posiada przedmioty zabawowe, które nie są użytkowane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Mogły wcześniej służyć dzieciom do zabawy, ale pozostały, po latach, już tylko w swojej zmienionej funkcji. Lale, modele samolotów czy statków, pamiątki z podróży czy okazjonalne upominki, kolekcjonowane zabawki, znajdują się w naszym otoczeniu jako precjoza, cacuszka czy bibeloty. Przywołują wspomnienia, zdobią dom, czynią przestrzeń piękniejszą i weselszą.
obraz.png
Znajdź taką zabawkę w swoim otoczeniu i spotkaj się żeby porozmawiać o przywiązaniu do przedmiotów i ich roli w kształtowaniu się więzi w rodzinach oraz w relacjach przyjacielskich i dołącz do spotkania online w każdą środę o godz. 14:00, zajęcia prowadzi Jolanta Podsiadło.

W poniedziałki o g. 11:00 zapraszamy na zajęcia artystyczne online z Jerzym Skoczylasem. Zajęcia będą kontynuacją Warsztatów Artystycznych jakie odbywały się w roku 2019 i w roku 2020. Spotkania są adresowane do osób interesujących się szeroko rozumianą sztuką kabaretową i dobrą rozrywką. Jak dotychczas będą polegały na prezentacji utworów satyrycznych i kabaretowych takich jak: monolog, skecz, wiersz, fraszka czy piosenka. Będziemy je wspólnie omawiać i analizować. Na tej bazie spróbujemy stworzyć własne produkcje satyryczne, które staną się podstawą do stworzenia własnego spektaklu kabaretowego.
Pamiętajmy o zapisach. Na każde zajęcia obowiązują zapisy: karta.seniora@wcrs.wroclaw.pl
obraz.png
Szczegółowy program spotkań znajdą Państwo na stronie: www.seniorzy.wroclaw.pl/zajecia-online
obraz.png
W zdrowym ciele zdrowy duch. Czas na poranne rozciąganie i ćwiczenia dla wszystkich.
Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z Exercise is Medicine Poland przygotował inspirujące ćwiczenia dla wszystkich.  W filmach przedstawiamy trening wzmacniający mięśnie. Kolejne części dostępne w Internecie oraz codziennie w Programie "Pytanie na śniadanie" w TVP 2, w godz. 7:15-7:50
Zapraszamy!

Polecamy gimnastykę w domu  

obraz.png

Polecamy również zestaw ćwiczeń rehabilitacyjnych w nowej formie, fizjoterapeuta - Zbigniew Cichoński -Partner Wrocławskiej Karty Seniora- współpracujący na co dzień z wrocławską Poradnią Leczenia Bólu https://analgomed.pl/) przygotował dla  Państwa kilka ćwiczeń, które można wykonywać samodzielnie w domu: 
 ----------------------------------------------

Pomoc medyczna podczas weekendu majowego

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna . W dni wolne od pracy czynna jest całodobowo. Lekarze w pierwszej kolejności udzielają porad telefonicznych. Jeśli wywiad telefoniczny potwierdzi konieczność wizyty osobistej, umawiana jest wizyta.
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu, ul. Kamieńskiego 73a, tel. 71 32 70 536.
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego, ul. Koszarowa 5, tel. 71 395 76 07, INFOLINIA2 czynna codziennie w godz. 8:00-20:00, 571 356 746.
  • Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka, ul. Fieldorfa 5, tel. 71 306 42 22.
  • Szpital Specjalistyczny im A. Falkiewicza, ul. Warszawska 2, tel. 71 37 74 116; 71 37 74 117; 71 37 74 118; 71 37 74 119.

Kontakty telefoniczne do Izby Przyjęć, Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR), Nocna pomoc stomatologiczna, Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia znajdą Państwo w poniższym linku: https://www.wroclaw.pl/pomoc-medyczna-w-weekend-majowy-wroclaw


 ---------------------------------------------
Co na weekend?
Białoruś dla początkujących i zaawansowanych online.
Poniżej podajemy linki do piątkowej i niedzielnej wideokonferencji o Białorusi.
obraz.png
W piątek, 1 maja o godz. 18:00, zabierzemy Państwa do stolicy kraju - Mińska... oraz do pewnej fabryki.
Poniżej link oraz ID do konferencji:
Wirtualnie po Białorusi 3
https://us02web.zoom.us/j/85319589609
Meeting ID: 853 1958 9609
W niedzielę, 3 maja o godz. 18:00 zapraszamy do wspólnego odwiedzenia Lidy, Nowogródka i Brześcia. Link i ID do spotkania poniżej:
Wirtualnie po Białorusi 4
https://us02web.zoom.us/j/85875897991
Meeting ID: 858 7589 7991
Wszystkich zainteresowanych uprzejmie prosimy w celu połączenia się z nami o użycie podanych danych w tym poście. Wpisanie hasła nie będzie konieczne. Oba spotkania o godz. 18:00. Zapraszamy serdecznie!

Wrocław na majowy weekend online #MajowkaOnline

obraz.png

Gitarowy Rekord Guinnessa 2020 online. Start o g. 12:00

1 maja – wysyłamy zgłoszenie

Trzeba wysłać maila ze zgłoszeniem na adres gramy@heyjoe.pl i załączyć kartę uczestnictwa (do pobrania na stronie Rekordu)W tytule maila piszemy „Gramy!”, a w treści podajemy swoje imię i nazwisko oraz miejscowość.
obraz.png

Kultura w PJM i z audiodeskrypcją
Na szczęście w tym trudnym czasie możemy oglądać filmy i chodzić do muzeów, nie ruszając się z własnego fotela. Katarynka zaprasza na portal Adapter (www.adapter.pl/). Znajduj się tam filmy z audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniem na PJM.
W tym tygodniu szczególnie polecamy film „Para na życie” – to komediodramat o dwójce młodych ludzi, których życie przewraca do góry nogami informacja, że wkrótce zostaną rodzicami. Film z audiodeskrypcją, lektorem i napisami pod adresem www.adapter.pl/filmy/para-na-zycie/. Mogą Państwo zapoznać się z krótką recenzją w PJM: www.facebook.com/749427148450012/videos/330960691222519/.
Od połowy marca na profilu Facebook w ramach cyklu #migajwdomu umieszczone są filmy z krótkimi lekcjami Polskiego Języka Migowego. Każda lekcja zawiera około 5 słówek. Nowe materiały publikowane są w poniedziałki, środy i piątki. Cały kurs znajdą Państwo pod adresem www.facebook.com/watch/FundacjaKatarynka/842839936210070/.

Na portalu Czytanie Obrazów (http://czytanieobrazow.pl/) znajdą Państwo dzieła sztuki, przedmioty użytkowe, a nawet budynki, udostępnione przez Polskie muzea. Treści są dostępne między innymi w formie audiodeskrypcji i nagrań PJM.
Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza do zapoznania się ze swoimi wystawami dostępnymi w PJM www.muzeumwspolczesne.pl/mww/bip/polski-jezyk-migowy/ i audiodeskrypcji www.muzeumwspolczesne.pl/mww/bip/audiodeskrypcja/. Na stronie są opisy wystaw i dzieł sztuki wystawianych w Muzeum.

Na fanpage’u Galerii Labirynt z Lublina pojawiają się stale nowe treści tłumaczone na PJM i opatrzone opisem dla osób niewidzących. Tutaj możecie zapoznać się z informacją w PJM o pracy Alicji Karskiej i Aleksandry Went pt. "Kołysanka": www.facebook.com/watch/?v=158470982270976, a tutaj z wierszem „Przerywniki” irlandzkiej autorki Aine MacAdoha: www.facebook.com/GaleriaLabiryntLublin/photos/a.137691246279891/2869449336437388/

Audiodeskrypcja
Muzeum Narodowe we Wrocławiu udostępniło część swojej kolekcji z Pawilonu Czterech Kopuł:
www.mnwr.pl/oddzialy/pawilon-czterech-kopul/audiodeskrypcja/. Na stronie znajdziecie nagrania z audiodeskrypcją pięciu dzieł wystawianych w Pawilonie.
 Zapraszamy na fanpage www.facebook.com/FundacjaKatarynka, gdzie codziennie pojawiają się nowe treści.

Przepiśnik 2020
Zapraszamy do udziału w projekcie kulinarnym, który jest zbiorem kryzysowych receptur, wiosennych inspiracji i obłędnych smaków. Do akcji zaproszeni są wszyscy:  seniorzy, całe rodziny a także wrocławscy szefowie kuchni i blogerzy kulinarni. -Dzielcie się pomysłami na dania i pobudzajcie apetyt Wrocławia- zachęca organizator.
Przepisy przesyłajcie na adres: przepisnik2020@biblioteka.wroc.pl
obraz.png

"Podziel się  przepisem!". Czekamy na przepisy od wrocławskich Seniorów.
Akcja trwa do 15 maja, przepisy napływają i na bieżąco aktualizowany jest PRZEPIŚNIK 2020.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w poruszaniu się po internecie
-Musisz nauczyć się obsługi nowej aplikacji?
-Masz inne trudności w korzystaniu z nowych technologii?
Wolontariusze projektu wrocławski wolontariusz I T postarają się we wszystkim Ci pomóc!
Napisz do nas mail. Umówimy Cię na indywidualne spotkanie online lub telefoniczne z Wolontariuszem IT.
E-mail: martyna.wilk@wcrs.wroclaw.pl
obraz.png


Polecamy majowy numer "Gazety Senior". Co ciekawego przeczytamy w tym wydaniu?
-o tematach związanych z koronawirusem
  -wywiad z Beatą Rakowską aktorką teatralną, dubbingową i serialową, która prowadzi warsztaty teatralne z seniorami z UTW. 

Polecamy  Gazeta Senior, e-wydanie dostępne pod linkiem bezpłatnie!
link do e-wydania znajdą Państwo tutaj: 
Miłej lektury. 


Myśl dnia  
obraz.png


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz